پنج‌شنبه, 14 مرداد 1400
  • ساعت : ۱۸:۴۹:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ 
اولین شورای هماهنگی مشاركت های مردمی در دانشگاه علوم پزشكی البرز برگزار شد
صبح امروز اولین شورای هماهنگی مشارکت های مردمی با حضور مشاور استاندار در امور سلامت و معاونین و مدیران دانشگاه برگزار شد.


در ابتدای جلسه دکتر امراله آبروش مدیر امور اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه عنوان کرد : خوشبختانه  امور خیریه  در استان البرز از ظرفیت بالایی برخوردار است  و رد پای خیرین در همه بیمارستان های استان مشاهده میشود .

وی افزود: فعالیت ها و کمک های خیرین باید به بهترین نحو سامان دهی شود تا در بهترین مسیر به کار گرفته شود هدف از این جلسه هم گرایی مسئولین استانی و دانشگاهی جهت پیشبرد هر چه بهتر این امور است. 
در ادامه دکتر دلشاد مشاور استاندار در امور سلامت بیان کرد : طبق حدیثی از پیامبر گرامی اسلام (ص) سلامت و امنیت دو نعمت بزرگ هستند که ارزش این دو از نظر مردم پوشیده است . ما باید همواره شکرگزار نعمت سلامتی باشیم و تامین سلامت  نیز امر بسیار ارزشمندی است که باید جایگاه آن به خیرین محترم خاطر نشان شود . 
وی خاطر نشان کرد در هیچ جای دنیا دولت ها به تنهایی قادر به تامین سلامت نیستند . مشارکت همه سازمان ها جهت تامین و حفظ سلامت الزامی است .  فعالیت های مردم نهاد در عرصه بهداشت و درمان در تمام کشور های دنیا مشهود است . به خصوص در بحث برنامه های پیشگیری ما به شدت به همکاری مردم نیاز داریم . 
مشاور استاندار در امر سلامت گفت یکی از مهم ترین فعالیت های اداره خیرین دانشگاه علوم پزشکی این است که تارخچه فعالیت خیرین در تمام  بیمارستان ها و مراکز را تدوین و حفظ کنند تا یاد آنان جاودان بماند. این عمل سبب تشویق خرین جهت افزایش مشارکت آنان نیز میشود. در تمام دنیا نیز بحث نکو داشت خیرین انجام میشود و بسیاری از کشور های توسعه یافته بسیاری از فعالیت های بهداشتی درمانی خود را ز طریق خرین و کمک های مردمی پیش می برند. 
وی  عنوان کرد خوشبختانه به همت دکتر آبروش و کارشناسان اداره خیرین دانشگاه اخیرا فعالیت های خوبی انجام شده است و برای هر یک از بیمارستان ها به صورت مجزا یک مرکز خیریه ایجاد شده است. 
سپس مژگان عسگری کارشناس اداره خیرین دانشگاه گزارش جامعی در خصوص فعایت های انجام شده در اداره خیرین ارائه داد . 
اهم فعالیتهای انجام شده در حوزه مدیریت امور اجتماعی دانشگاه به شرح زیر است 
1- ساماندهی جلسات مجمع خیرین با هماهنگی دفتر ریاست محترم دانشگاه و هیات مدیره محترم مجمع خیرین سلامت البرز و  تقويت ساختار و تشکیلات مجمع 
2- راه اندازی و تاسیس موسسات خیریه در بیمارستانها و مراکز تابعه
3- تلاش در جهت شناسایی نیازهای مناطق محروم  استان در زمینه نیازهای بهداشتی ، درمانی و اهتمام در جهت رفع آنها پس از تصویب مراجع ذیربط
4- شناسایی سازمان ها، مؤسسات، ارگان ها و هسته های علاقه مند به امور عام المنفعه به منظور ارتقاء سطح همکاری و بهره گیری از توانمندی و استعدادهای بالقوه آنان 
5- برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح از کمک ها و مشارکت های مردمی و دریافت وجوه نقدی و غیر نقدی 

در ادامه دکترمحمد  نوری سپهر معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه عنوان کرد خیرین ، گمنام مانده اند و فعالیت هایشان دیده نشده است . شورای خیرین باید جزو اولویت های مهم دانشگاه باشد و خود خیرین در این جلسات شرکت کنند و از نزدیک شاهد مسائل و دغدغه های دانشگاه در تمام حوزه ها باشند . 
وی تاکید کرد فعالیت خیرین در دانشگاه باید تسهیل شود و قوانین و بروکراسی های اداری مانع فعالیت آنان نشود . در شورای خیرین سلامت باید افراد صاحب نفوذ و دارای جایگاه دعوت شوند و این شورا تقویت شود. 
دکتر علی جمال محمدی رئیس بسیج جامعه پزشکی عنوان کرد در حوزه فعالیت های جهادی و خیریه فعایت های سخت افزاری بدون فرایند و نرم افزار نتیجه خوبی نخواهد داشت . تصمیم گیری  ها و مصوبات  باید عملیاتی شوند . برای خیرین حوزه سلامت شناسنامه ایجاد شود . حوزه سلامت فقط درمان نیست و جهت تقویت زیرساخت های بهداشتی، آموزشی و درمانی نیز نیاز به حضور خیرین هست . در جهت شناسایی خیرین باید نگاه مدبرانه ای داشته باشیم تا افراد با مطالبه گری های نا مشروع  قصد کار خیر نداشته باشند. 
دکتر بهروز پورآقا مسئول دبیرخانه هیات امنا دانشگاه گفت : حافظه سازمانی بسیار اهمیت دارد . نباید دوباره کاری کنیم . باید گنجینه عملکرد خیرین هر چه سریع تر ایجاد شود تا فعالیت ها و اقدامات حفظ شود. یکی از مسائل موجود این است که ما از روش های قدیمی برای مواجهه با خیرین استفاده می کنیم باید از روش های به روز در جهت جذب و حفظ خیرین استفاده کنیم. در اداره خیرین نیز باید از افراد خیر دوست با هوش هیجانی بالا استفاده شود. 
وی خاطر نشان کرد تدوین درون داد ها ، فرآینده ها و برون داد ها خیلی مهم است تا ساختار به شکل دقیقی معبن شود ، فعالیت ها سازمان دهی شوند ، فرهنگ سازمانی ایجاد شود و نتایج کار های انجام شده به دقت گزارش شود. 

دکترسعید محمدی مدیر اجرایی معاونت بهداشتی عنوان کرد باید اولویت های دانشگاه ها را برای استفاده از ظرفیت های خیرین مشخص کنیم و بر اساس دستورالعمل دقیق این کمک ها را در مسیر درست هدایت کنیم. 

دکتر عاشوری مدیر حراست دانشگاه عنوان کرد :  نشر و تبلیغ کارشناسی شده عملکرد خیرین بسیار مهم است تا به بهترین شکل دیده شوند . جهت فعالیت های خیرین باید بروکراسی های اداری تسهیل شود تا خیرین در سیستم های اداری سر درگم نشوند. 

پولادچنگ مدیر بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات دانشگاه گفت کار خیر فقط شامل منابع مالی نیست . فعالیت های خیریه پرسنلی نیز باید سازمان دهی و جهت دهی شود .

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0